top of page
  • Zdjęcie autoraJamnitrottersi

Opinogóra czyli krótka ballada jamnicza


Ulubiona epoka literacka jamników? Oczywiście romantyzm! Przecież to widać gołym okiem, że każdy jamnik to romantyk. A, że jednym z głównych ośrodków tej epoki była Warszawa, więc nie dziwi obecność w jej okolicy zespołu pałacowo- parkowego kryjącego się pod nazwą Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Kolejny cel naszej jamniczej wyprawy.


"Ogrodu serce mocniej zabiło

Przyszły jamniki, nabrały wody

I pogoniły, aż wszystko ożyło"Bardzo lubimy miejsca nieoczywiste, takie gdzie jamnicze łapy zostawiają ślady dla potomnych). No może trochę nas poniosło, ale prędzej wybierzemy się do takiego miejsca niż na Krupówki). Aczkolwiek nic do nich nie mamy, raczej chodzi o duże skupiska ludzi, których staramy się unikać, bo jaka to przyjemność spacerować w tłumie? Stąd z ogromnym zainteresowaniem przejrzeliśmy klasycznie w Google, co możemy zobaczyć w miejscu o wdzięcznej nazwie Opinogóra)).


Jeśli jeszcze nie byliście tam, to czeka na Was zabytkowy park krajobrazowy, typu angielskiego o powierzchni podobno aż 22 ha. Rozciąga się na trzech pagórkach, przeplatanych stawami. W parku czeka na Was ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, która poprowadzi przez gatunki starych drzew, głównie klonów, dębów, lip, jesionów, świerków i kasztanowców.Park czynny jest codziennie od 7:00 do 22:00.

Wejście do parku jest bezpłatne. Na terenie całego parku obowiązuje zasada wprowadzania psów na smyczach, oraz posiadania kagańca dla czworonoga.

Natomiast ceny biletów w przypadku chęci zwiedzania Muzeum kształtują się następująco:

Bilet normalny 15 zł

Bilet ulgowy 10 zł

We wtorki zwiedzanie bezpłatne, za pobraniem specjalnego biletu w kasie.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie parku.


Oprócz parku i muzeum, w Zabytkowym Zespole Pałacowo – Parkowym znajdują się także Stajnia i Ptaszarnia, gdzie czekają na dzieci sale edukacyjne oraz dwa place zabaw.

Oczywiście największą popularnością będzie cieszyć się ptaszarnia, gdzie całe show tego miejsca kradną piękne pawie. Należy pamiętać o regulaminie tego miejsca i bezwzględnie nie dokarmiać ptaków, ani nie wkładać rąk w klatki.


Spacerując ścieżkami zauważyć można też i tu powszechne w parkach romantycznych kamienne meble i siedziska, które zachowały się w parku opinogórskim w bardzo dobrym stanie. I wdzięcznie pozują do zdjęć.


Park nieformalnie dzieli się na strefy – krajobrazową między zamkiem a kościołem, sad i ogród nad stawem, gdzie można wypocząć oraz zwierzyniec. Na terenie parku znajduje się szereg obiektów i miejsc zabytkowych jak Oficyna, pomnik Zygmunta Krasińskiego, ławeczka Amelii Załuskiej, wspomniane już kamienne meble, pomnik Cypriana K. Norwida, dom ogrodnika i dom z podcieniem.


Historia dworu w Opinogórze sięga XV w., kiedy książęta mazowieccy zbudowali tu pierwszy dwór myśliwski. Miejsce po dawnym dworze Krasińskich zlokalizowane jest w pobliżu pomnika Zygmunta Krasińskiego. Pomnik Zygmunta Krasińskiego został odsłonięty w 1989 r. w 130 rocznicę śmierci poety. Jest to jedyny pomnik poety w kraju. Rzeźba przedstawia poetę – hrabiego, który powraca zarówno do Opinogóry, jak i własnych wspomnień. Marmurowa ławeczka ustawiona na osi pomnika, wykonana została w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej. Na frontowej ścianie ławeczki wyrzeźbiony napis: „Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła” ma przypominać, że był to prezent dla Zygmunta Krasińskiego wystawiony na jego przyjazd z Genewy do Opinogóry. Według gości odwiedzających Opinogórę należy wierzyć, że każdy, kto dziś na ławeczce siądzie, ten się zakocha.Tak naprawdę bardzo nas to miejsce zaskoczyło, bo jest tutaj wiele atrakcji do zobaczenia. W 2018 r. sfinalizowano projekt aranżacji i przygotowania sutereny oranżerii do pełnienia funkcji sal ekspozycyjnych Muzeum Romantyzmu w Opinogórze - wstęp bezpłatny, ale należy pobrać specjalny bilet w kasie. Dowiedzieliśmy się również, że miejsce to pełni rolę edukacyjną poprzez zabawę - co miesiąc w wybraną niedzielę odbywają się tutaj też zajęcia dla rodzin z dziećmi, podczas których przygotowane są specjalne atrakcje, jak np. pokaz pracy kowala oraz warsztaty kreatywne „Dekorujemy stajnię” czy spektakl muzyczny oparty na bajce „Przygoda króla jegomości” Jana Brzechwy oraz warsztaty kreatywne. Należy śledzić zajawki na stronie muzeum. Na terenie parku działa oczywiście również klimatyczna restauracja, w której można po spacerze przekąsić coś konkretnego.Oczywiście nie mogło obyć się bez Peppy przygody czyli niekontrolowanej kąpieli w rzęsie wodnej na jednym ze stawów, której się nie spodziewała, bo z jej perspektywy wszystko wyglądało jak piękna zielona łąka), na którą to z marszu postanowiła wskoczyć)).W parku można przy pięknej pogodzie spędzić wiele godziń, są też rowery miejskie, które można śmiało wypożyczyć i udać się na okoliczną przejażdzkę. My polecamy Wam podjechać kilka km dalej do Ciechanowa. Dlaczego? Aby zobaczyć Zamek Książąt Mazowieckich, przejść się trochę zaniedbaną ścieżką dydaktyczną wokół, aby następnie zjeść genialne lody w Parku Nauki Torus Wieża Ciśnień.


My ten dzień uważamy za udany, a jamnitrottersi w drodze powrotnej aż nam padli w samochodzie, tak mocno eksplorowali okolice.W przypadkach kiedy trzeba było użyć kagańca mieliśmy często problem, bo jamnitrottersi nie są z tych, co to uwielbiają w nich chodzić, więc współpraca w tym zakresie zerowa. Przetestowaliśmy kilka (gumowe, plecione, materiałowe etc) i naszym zdaniem najlepszy kaganiec ever, który sprawdził się też genialnie podczas cieczki Peppy, kiedy Philo i Juno postanowili walczyć między sobą, to "Kaganiec materiałowy CHABA", bo

  • Jest naprawdę solidny i trwały, przetrzymał tarcie o glebę, asfalt i szarpanie łapami

  • Materiał nie powoduje dyskomfortu

  • Lekki, można w kieszeń schować i zabrać ze sobą wszędzie

  • Ważne, aby stosować go krótkotrwale

  • Kaganiec praktycznie nie możliwy do zdjęcia przez psa, gdy jest poprawnie założony

  • Szczególnie latem należy pamiętać, że nie nadaje się do długotrwałego stosowania, gdyż uniemożliwia psu ziajanie, a tym samym prawidłowe przeprowadzanie procesu termoregulacji.

  • Sposób regulacji - klamra plastikowa pozwala na idealne dopasowanie kagańca. Jeżeli taśmy okażą się za długie, to można je zawiązać na supeł, co je tym samym skróci.

  • Prosty i szybki sposób zakładania, bez zbędnego stresowania psiaka.

  • Produkt dostępny w wielu rozmiarach. My stosujemy rozmiar 3 dla Panów, oraz 2 dla PeppyRanking (przyznane jamnitaki) :

Węszenie, tropienie:🐶🐶🐶🐶

Przestrzeń do spacerowania: 🐶🐶🐶🐶

Kumple: 🐶🐶🐶

Dostęp do wody: 🐶

Bezpieczeństwo: 🐶🐶🐶🐶

Przyjazne dla psiaka: 🐶🐶

Łącznie jamnigodziny: 4Stay tuned.

Juno, Philo, Pepper


153 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie