top of page
  • Zdjęcie autoraJamnitrottersi

Fatamorgana po polsku

Zaktualizowano: 31 lip 2022

W tym poście będzie o miejscu, które zaskoczyło nas swoją przestronnością.

Jeśli szukacie egzotycznego miejsca w naszym kraju, gdzie spędzicie mnóstwo czasu z czteronogimi członkami rodziny, to Pustynia Błędowska jest dla Was.Pustynia jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków (Wikipedia podaje, że prawie 33 km²), znajdującym się na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. A dokładniej od nas to jakieś 300 km, niedaleko miejscowości Klucze, koło Olkusza.


Przejście całego obszaru wymaga kondycji, mimo, że obecnie nie składa się wyłącznie z tylko z piaszczystego terenu, bo rok w rok przybywa roślinności leśnej. Całe fragmenty porastać zaczyna niska roślinność leśna, która pojawia się w miarę aktywności zamieszkujacych tu ptaków i ich migracji z ziarnami w pyskach. Do niedawna można tu było nawet obserwować zjawiska typowe dla krajobrazów pustynnych jak fatamorgany czy burze piaskowe, a także wydmy. Dzisiaj pejzaż pustyni staje się coraz mniej pustynny. Wokół rośnie las sosnowy, a zarośnięte dawne wydmy przypominają łąkę.Wyprawa na pustynię miała być jednodniowym wypadem ale na miejscu tak nas piaski wciągneły, że ostatecznie zostaliśmy na weekend w tym regionie.


Wybierając się postanowiliśmy ze sobą zabrać niezbędne do piknikowania rzeczy jak: woda (potrzebna w dużych ilościach jak to na pustynni); jedzenie i snaki dla jamnikottersów, kamizelkę i chustę chłodzącą (my używamy z firmy Trixie); piłkę do aportowania oraz koc i plecak z ludzkim jedzeniem. Na miejscu żałowaliśmy, że nie mamy ze sobą składanych krzesełek i leżaka, bo pustynia daje wiele możliwości relaxu.


Kamizelka chłodząca jest w przypadku jamników produktem must have bo sprawdza się praktycznie w każdej podróży. Jest też idealna w przypadku wypadów na plażę i uratowała nas w naprawdę mega upalne dni zagranicą. Więcej o tym produkcie napiszemy w wakacyjnym poście.


Punktem od jakiego zaczęliśmy było miejsce zwaną Różą Wiatrów. Zaparkowaliśmy wzdłuż drogi prowadzącej, jak zresztą wszyscy inni. Mieliśmy sporo szczęścia bo udało nam się dość blisko podjechać. Punkt ten jest najbardziej komercyjny bo znajdziecie tu i food trucki i dobrą kawę z sernikiem w pakiecie oraz wiele innych atrakcji. Akurat trafiliśmy na zawody jeździeckie więc okolica pełna była nie tylko psiarzy ale i koniarzy. W tym miejscu też jak zabraknie Wam wody możecie ją uzupełnić ponieważ jest tam hydrant uliczny z wodą do picia.Eksplorując pustynię spodziewaliśmy się oprócz typowej roślinności, spotkać też typową faunę. Nie dane nam jednak było stanąć oko w oko z wężami, skorpionami, jaszczurkami, krokodylami czy lwami. Jedynymi niebezpiecznymi stworzeniami tam pozostały nasze jamniorki. Po pierwszym szoku jaki przeżyli w związku z taką dużą otwartą przestrzenią i swobodą dzięki temu, przyszedł moment na trening posłuszeństwa. Warto wykorzystać to miejsce do tego, ponieważ rozpostarcie tam jest ogromne, więc łatwo ćwiczyć bez tzw. rozpraszaczy. Chociaż Philo postanowił skorzystać z faktu bycia na wolności i na własną rękę chciał zwiedzić pozostałą część pustyni. Nie jest to miejsce gdzie łatwo i szybko złapiecie swojego psa, a im bardziej jest on uroczy, to tym szybciej znajdzie się ktoś kto tego Wam też nie ułatwi, poprzez zachęcanie go do przybiegnięcia do siebie.


Akurat zaaplikowaliśmy im krople na kleszcze, więc sierść mieli całą wysmarowaną, jednak

amatorom głaskania cudzego psa, to nie przeszkadzało i musieliśmy dość ostro interweniować.Od tamtej pory używamy też specjalnych przedłużek do smyczy w kolorze żółtym z napisami "nie podchodź" i "nie głaszcz". A dlaczego przedłużki są w kolorze żółtym? Bo to kolor umowny i oznacza, że właściciel nie chce, aby jego pies był głaskany przez obce osoby.Z miejsc do jakich warto dotrzeć zapiszcie: Staw Zielony i Staw Czerwony, Skałki nad stawami, Czubatka oraz wieża widokowa.


Naszym jamnitrottersom miejsce bardzo przypadło do serca i będziemy do niego wracać pewnie nie jeden raz.Ranking (przyznane jamnitaki) :

Węszenie, tropienie: 🐶🐶🐶🐶🐶

Przestrzeń do spacerowania: 🐶🐶🐶🐶🐶

Kumple: 🐶🐶🐶

Dostęp do wody: 🐶

Bezpieczeństwo: 🐶🐶🐶

Przyjazne dla psiaka: 🐶🐶🐶🐶🐶

Łącznie jamnigodziny: 5Stay tuned.

Juno, Philo, Pepper


27 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie